Co na podłogę? Wady i zalety różnych rozwiązań

Najlepsza byłaby podłoga odporna na zarysowania, wytrzymała, łatwa do czyszczenia, a przy tym jak najtańsza. Ale takie ideały nie istnieją. Podłoże w mieszkaniu powinno być dostosowane nie tylko do użytkownika czy jego gustu, ale również warunków specyficznych dla tego wnętrza: stopnia wilgotności czy rodzaju stosowanego ogrzewania. – Nieodpowiednie dobranie podłoża może mieć negatywne skutki, których możemy nie przewidzieć mając przed sobą solidnie wykonaną podłogę, niekiedy pojawią się one z upływem czasu, utwierdzając nas w przekonaniu o podjęciu nie do końca trafnego wyboru – mówi Anna Sadowska z urzadzamypodklucz.pl. – Należy zatem rozważyć kilka opcji, spośród których warto zwrócić uwagę przede wszystkim na trzy: panele podłogowe, deski trójwarstwowe oraz parkiet.

Panele – tanio, wygodnie, ale sztucznie
Najbardziej dostępne są panele podłogowe. Są niedrogie i łatwo się je kładzie, a wybór wzorów i kolorów w sklepach jest bardzo duży. Ceniona jest także odporność paneli na zniszczenia, niekiedy jej stopień jest wyższy niż w przypadku pokrytego lakierem naturalnego drewna. Wady ujawniają się po pewnym czasie użytkowania. Panele mogą się np. wysuwać spod listew łączeniowych, a stukanie podczas chodzenia staje się z czasem coraz bardziej irytujące. Tę ostatnią przypadłość można zminimalizować kładąc panele na macie wyciszającej. Po stronie minusów trzeba też zapisać fakt, że panele robione są z tworzywa sztucznego, ale jest to rozwiązanie popularne ze względu na funkcjonalność i cenę.
Parkiet – estetycznie, drogo, naturalnie
Osoby ceniące naturalność chętniej korzystają z parkietów. Zniszczony z upływem lat, może być nawet kilkukrotnie cyklinowany, bez obaw o uszkodzenie. Na dodatek zadbany parkiet jest bardzo estetyczny. Mimo zalet, ma też jednak swoje wady. – Ze wszystkich podłóg to właśnie parkiet najbardziej pracuje i ulega zmiennej temperaturze i wilgotności, na skutek tego może się kurczyć bądź luzować. Efektem będą nieestetyczne szczeliny i obluzowane deski. Jest to również najdroższa metoda pokrycia podłogi – zarówno pod kątem ceny, wykonania jak i konserwacji.
Deska trójwarstwowa – trwałość i estetyka
Deska trójwarstwowa (deska 3W) jest trwała i nie rozchodzi się, można więc bez problemu stosować ją we wnętrzach o zmiennej wilgotności i temperaturze. Konstrukcja deski, złożona z naprzemiennie ułożonych włókien i podstawy (najczęściej wykonana z krajowego drewna), sprawia, że podłoga tego typu ma nikłe tendencje do rozsychania się – nie grożą jej zatem szczeliny. Ponadto deska 3W perfekcyjnie sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym, co również daje jej punkt przewagi nad litym drewnem. Aby deska dobrze trzymała się podłoża (nie pływała), warto ją przykleić do podłoża. Deska nie ma takich możliwości cyklinowania jak parkiet, często jednak udaje się to zrobić, ale tylko raz. Podłogi drewniane zwykle wymagają specjalnej konserwacji i nie są tak łatwo zmywalne jak pokryte sztucznym tworzywem panele, ale walory estetyczne sprawiają, że wiele osób się na nią decyduje.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać