Dom jedno- czy wielokondygnacyjny?

W Polsce częściej buduje się domy wielokondygnacyjne, ponieważ wymagają mniejszej działki. Jednokondygnacyjne są za to wygodne i przestronne. Home Broker wskazuje wady i zalety obu rozwiązań.

Wybór projektu domu należy rozpocząć od działki – często to ona decyduje o tym, czy dom będzie jedno- czy wielokondygnacyjny. Dom parterowy bez poddasza użytkowego jest dobrym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi, seniorów i miłośników dużych przestrzeni. Z kolei budynki wielokondygnacyjne są tańsze w utrzymaniu i łatwiej wydzielać w nich strefy.

Działka może determinować projekt domu

Wybór pomiędzy domem jedno- a wielokondygnacyjnym może być w pierwszej kolejności podyktowany parametrami działki, na której ma stanąć. Nie na każdej parceli można wybudować dom jednopoziomowy. Do postawienia tego typu budynku potrzebna jest dużo większa działka, niż do zbudowania domu wielokondygnacyjnego (piętrowego lub z poddaszem użytkowym) o tym samym metrażu. Dodatkowo ograniczenia mogą zostać nałożone przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Określa on, jakie budynki można budować w okolicy i wskazuje na przykład wielkość budynku, kąt nachylenia dachu, a czasami nawet kolor elewacji. Z tego powodu przed wyborem projektu należy dokładnie zastanowić się nad tym, jakie możliwości daje nasza działka.

Piętrowy czy jednopoziomowy – który dom jest tańszy w budowie?

Popularna opinia głosi, że dom jednokondygnacyjny jest droższy w budowie, ponieważ wymaga większej powierzchni dachu. Pokrycie dachu rzeczywiście jest bardziej kosztowne niż w domu wielokondygnacyjnym, droższe będą też fundamenty takiego budynku. Jednocześnie można jednak oszczędzić na takich wydatkach jak strop, schody i okna dachowe. W czasie budowy nie są konieczne wysokie rusztowania. W ogólnym rozrachunku koszty budowy są porównywalne.

Szybsza przeprowadzka

Budowa domu wielokondygnacyjnego może przebiegać etapami. Wielu inwestorów decyduje się na wykończenie najpierw samego parteru, a dopiero z czasem wyższych pięter. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają funduszy na szybką budowę, ale chcą jak najwcześniej zamieszkać w nowym domu.

Koszty ogrzewania są niższe w domu dwukondygnacyjnym

Dom wielokondygnacyjny ma zazwyczaj bardziej zwartą bryłę niż dom parterowy. Z tego powodu ma korzystniejszy bilans energetyczny – jego ogrzewanie jest tańsze. Zaletą domów wielopoziomowych jest również to, że jeśli jedna z wyższych kondygnacji nie jest użytkowana (na przykład dzieci wyjechały na studia) można ją zamknąć i zakręcić kaloryfery. W domu o jednej kondygnacji takie rozwiązanie jest trudniejsze do zrealizowania.

Dla juniorów i seniorów

Zaletą domów jednokondygnacyjnych jest brak schodów. Jest to opcja szczególnie korzystna dla osób starszych i niepełnosprawnych, którym wchodzenie po stopniach może sprawiać trudności. Rozwiązanie tego typu jest też doceniane przez rodziny z małymi dziećmi. Rodzice nie muszą martwić się, że ich pociechy zrobią sobie krzywdę na schodach. Dzięki temu dzieci zyskują więcej swobody w zabawie i poruszaniu się po domu.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać