Dom z bali – czym cechuje się taka inwestycja i ile kosztuje?

Domy drewniane to alternatywny sposób budowania nieruchomości. Cechują się doskonałą szczelnością, trwałością i izolacją cieplną. Zachowują przy tym estetyczny wygląd.

Decydując się na budowę domu skonstruowanego z bali drewnianych, należy wziąć pod uwagę, że jest to droższa forma inwestycji niż inne rodzaje konstrukcji nieruchomości. Główny wpływ na większe koszty ma wykorzystywany materiał. Jest to lite drewno, którego obróbka wymaga fachowej wiedzy wykonawców (głównie cieśli), które jest po prostu kosztowne.

Do budowy domu drewnianego stosuje się różne rodzaje bali. Zwykle są to surowe elementy drewniane, które będą wysychały dopiero po utworzeniu pełnej konstrukcji. Istotnym faktem jest to, że dom w takiej konstrukcji po postawieniu osiądzie o około 5 proc. wysokości ściany. Dopiero po tym fakcie należy wykańczać taką nieruchomość. Można stosować również bale podsuszane, czyli o poziomie nie przekraczającym 25 proc. wilgotności, ale może to wiązać się z ryzykiem, że podczas pracy takiego drewna mogą pojawiać się pęknięcia w konstrukcji. Najczęściej stosuje się materiał sosnowy lub ze świerku ze względu na trwałość takiego drzewa. Podczas budowy domu wykorzystuje się również bale tak zwane gołe lub już z ociepleniem.

Wymagania izolacyjne

Podczas budowy domu opartego na konstrukcji z bali należy pamiętać o wymaganiach izolacyjnych, które muszą być spełnione. W ścianach stworzonych z bali parametry izolacyjne muszą wynosić  nie więcej niż 0,3 W/(m2•K). W konstrukcjach z bali taki parametr  jest praktycznie nieosiągalny, ponieważ ściana musiałaby mieć około 50 cm grubości, dlatego stosuje się alternatywną metodę pomiarową, czyli tak zwany bilans cieplny danego materiału drewnianego. Obowiązek wykonania tych obliczeń spoczywa na architekcie.

Instalacje w domu z bali

W drewnianej konstrukcji instalacje sanitarne i elektryczne najczęściej przeprowadza się w stropach lub w szczelinach między balami. Strop w większości przypadków umieszczany jest nad przestrzenią wentylowaną. Jeżeli stosowane były bale pełne, by instalacja była niewidoczna, należy wcześniej nawiercić otwory na okablowanie. Takie rozwiązanie wymaga dokładnego rozplanowania instalacji elektrycznej już podczas zamawiania domu.

Ile kosztuje dom z bali?

W 2016 roku firmy oferujące budowę domu za pomocą bali przyjmują przybliżoną cenę około 3000 zł netto za metr kwadratowy powierzchni użytkowej nieruchomości. Jest to stawka uwzględniająca również wykończenie domu przy użyciu wysokiej jakości materiałów.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać