Jak dobrze zaplanować oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne: porady dla budujących dom

Instalacja elektryczna to jeden z elementów domu, który wymaga rozważnego zaplanowania. Kable zostają ukryte na stałe w ścianach i nie można ich łatwo przenosić czy modyfikować. Z tego powodu rozmieszczenie oświetlenia powinieneś dokładnie przemyśleć już na etapie budowy domu.

Instalacją elektryczną w twoim domu powinien zająć się doświadczony fachowiec. Dobry instalator dobierze kable, obliczy zapotrzebowanie na energię elektryczną w budynku i określi liczbę obwodów. Pomoże też w wykonaniu schematu oświetlenia. Ostateczna decyzja należy jednak do ciebie. Przygotuj wstępny plan rozmieszczenia pomieszczeń, pomyśl gdzie postawisz meble i urządzenia elektryczne, w którą stronę będą otwierały się drzwi. Następnie na swoim planie zaznacz wszystkie potrzebne punkty światła – lampy, żyrandole, kinkiety, oświetlenie punktowe itp. Dopiero na samym końcu zdecyduj, gdzie umieścić włączniki światła. W ten sposób unikniesz takich sytuacji, jak na przykład wchodzenie po schodach po ciemku lub wstawanie z łóżka w sypialni, żeby wyłączyć oświetlenie.

Niestandardowe oświetlenie wewnątrz domu

Zaplanowanie oświetlenia górnego i ściennego to dopiero połowa sukcesu. Budując dom nie zapomnij o dodatkowym okablowaniu potrzebnym do zasilania dodatkowych źródeł światła, takich jak na przykład:
• oświetlenie schodów,
• podświetlenie mebli (w kuchni i w pokojach),
• doświetlenie kabiny prysznicowej lub wanny,
• podświetlenie okapu w kuchni,
• oświetlenie wewnątrz szaf wnękowych.

Oświetlenie wokół domu i w ogrodzie – gdzie je zamontować

Kiedy zaplanujesz już źródła światła wewnątrz domu, pomyśl o oświetleniu posesji. Zacznij od montażu lamp w pobliżu drzwi wejściowych, furtki, bramy garażowej i tarasu. Możesz też zamontować dodatkowe oświetlenie elewacji. W ogrodzie warto podświetlić altanę, miejsce do grillowania, ścieżki, rabaty kwiatowe i oczka wodne. Na otwartej przestrzeni możesz też skorzystać z oświetlenia wykorzystującego energię słoneczną – lamp solarnych.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać