Jak zaaranżować mały przedpokój: praktyczne porady

Przedpokój w bloku lub w małym domu jest często trudny w aranżacji. Musi nie tylko dobrze wyglądać, ale też być funkcjonalny. W niewielkim pomieszczeniu postaw na jasne kolory, stonowane wzory i duże lustra. Nie popełnij też częstego błędu – nie wstawiaj do przedpokoju szafy.

Aranżację przedpokoju zacznij od doboru kolorów. Na małej przestrzeni najlepiej sprawdzą się odcienie bieli, ciepłego beżu i delikatnych szarości. Jasne wnętrza sprawiają wrażenie większych i bardziej przestronnych. Jest to szczególnie istotne w przedpokoju, gdzie zazwyczaj nie ma okien i dostępu do naturalnego światła. Ciemne barwy, wyraziste wzory i kontrastowe zestawienia sprawią, że pomieszczenie stanie się przytłaczające. Jeśli lubisz intensywne kolory, możesz je przemycić do przedpokoju w postaci dodatków – elementów dekoracyjnych, zegara, ramek na zdjęcia czy osłonki na rośliny.

Przedpokój – wizytówka domu

Urządzając przedpokój postaraj się, żeby jego styl był spójny z aranżacją całego mieszkania. Efekt jednolitości osiągniesz stosując podobne kolory, materiały czy faktury we wszystkich pomieszczeniach. Ciekawym rozwiązaniem jest podłoga wspólna dla kilku pomieszczeń – możesz na przykład te same kafelki ułożyć w przedpokoju, kuchni i łazience. Unikniesz w ten sposób podziałów pomniejszających optycznie przestrzeń.

Najłatwiejszy sposób na optyczne powiększenie przedpokoju to zamontowanie dużych luster. W podłużnym pomieszczeniu taflę powieś na wprost drzwi, dzięki czemu uzyskasz wrażenie głębi. Z kolei dwa lustra w wąskim przedpokoju wizualnie poszerzą pomieszczenie. Ekstrawaganckim rozwiązaniem dla osób, które nie boją się innowacji jest lustro na suficie – przedpokój wyda się znacznie wyższy.

Szafa wnękowa w przedpokoju: czy to dobre rozwiązanie?

Wiele osób montuje w przedpokoju dużą szafę wnękową. Tego typu mebel jest praktyczny, może dużo pomieścić i łatwo utrzymać go w porządku. Zamontowanie szafy przesuwnej w małym przedpokoju jest jednak poważnym błędem. Zabudowa do sufitu przytłacza i sprawia wrażenie ciężkości. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zgrabna komoda czy wąska szafka na buty. Okrycia wierzchnie można powiesić na wieszakach zainstalowanych na ścianie.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać