Loft w wersji soft, czyli jak urządzić modne mieszkanie w stylu industrialnym

Loft to mieszkanie urządzone w budynku poprzemysłowym. Obecnie coraz modniejsze stają tzw. soft lofty nawiązujące stylem do przestrzeni industrialnej. Charakteryzują się one dużą przestrzenią, surowością i minimalizmem. Materiały stosowane w tego typu mieszkaniach to przede wszystkim beton, cegła, drewno i szkło.

Pierwotnie mianem loftów określano mieszkania urządzone w budynkach starych fabryk, magazynów i hal produkcyjnych. Pomieszczenia tego typu były popularne zwłaszcza wśród artystów, którzy cenili sobie dużą, otwartą przestrzeń i niskie ceny najmu. Obecnie najwięcej jest tak zwanych soft loftów, które powstają w budownictwie nowego typu, ale stylem nawiązują do pomieszczeń industrialnych. Najczęściej urządza się je na ostatnich piętrach i poddaszach.

Styl industrialny: co to oznacza?

Styl industrialny, który dominuje w soft loftach, nawiązuje do surowego klimatu pomieszczeń przemysłowych. Królują w nim takie materiały jak: cegła, beton, drewno i szkło. Pomieszczenia są wysokie i przestronne. Dodatki w stylu industrialnym są najczęściej metalowe lub aluminiowe.

Otwarta przestrzeń

Duży metraż i przestrzeń to jedna z największych zalet wnętrz inspirowanych loftami. Urządzając mieszkanie tego typu, warto zrezygnować ze ścian działowych i innych rozwiązań, które mogą optycznie pomniejszyć przestrzeń. Całe mieszkanie można potraktować jako jedno pomieszczenie z wyznaczonymi strefami, na przykład do odpoczynku, jadalną, biurową. Sypialnię można ciekawie zaaranżować na antresoli, dzięki czemu będzie intymnie, ale nie zaburzy to poczucia przestrzeni.

Ściany i podłogi w stylu loftowym – wskazówki

Powierzchnie w soft lofcie powinny sprawiać wrażenie surowych i niewykończonych. Ściany mogą być nieotynkowane. Na rynku dostępne są także tynki strukturalne i tapety imitujące beton. Ciekawym rozwiązaniem jest także cegła, zwłaszcza w naturalnym kolorze. Na podłodze dobrze sprawdzą się deski lub wylewka betonowa. Można zastosować także wylewkę żywiczą, która daje efekt industrialny, ale jest ciepła i przyjemna w dotyku.

Efektowny trick – odkryte instalacje

Widoczne kable, rury i instalacje to jedna z najbardziej charakterystycznych cech stylu industrialnego i loftowego. Niezabudowane przewody wyglądają bardzo efektownie, ale dla bezpieczeństwa umieszcza się je jeszcze w specjalnych rurach elektroinstalacyjnych, tak zwanych peszlach.

Meble i dodatki, czyli przede wszystkim minimalizm

Meble w mieszkaniu wzorowanym na lofcie powinny być proste w formie i wykonane z takich materiałów drewno i metal. Modne są także meble zrobione z europalet, na przykład stoliki, kanapy i łóżka. Nie powinny być ich jednak za dużo, aby nie przytłaczały przestronnego wnętrza. Oprócz mebli warto zadbać o odpowiednie dodatki, zwłaszcza oświetlenie. Lampy w stylu industrialnym powinny być wykonane z metalu lub aluminium. Dobrze wyglądają też żyrandole nawiązujące estetyką do żarówek. Do soft loftu nie należy wprowadzać zbyt wielu dodatków. Wystarczy kilka ozdób o prostych, geometrycznych kształtach lub czarno-biała grafika w antyramie. W tym stylu liczy się przede wszystkim minimalizm.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać