Metr bieżący. Jak go wyliczyć aby dobrze oszacować koszty remontu/wykończenia?

Przymierzasz się do remontu mieszkania? Chcesz zamówić nowe meble kuchenne lub wymienić ogrodzenie? Z pewnością spotkasz się z określeniem „metr bieżący”. Czym jest metr bieżący? Jak go prawidłowo obliczyć? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Metr bieżący a metr kwadratowy

Firmy z branży budowlano-dekoracyjnej często podają cenę za oferowaną usługę w metrach bieżących. Założenie, że metr bieżący odpowiada metrowi kwadratowemu, jest błędne z kilku powodów. Po pierwsze metr bieżący nie jest jednostką powierzchni jak ma to miejsce w przypadku metra kwadratowego. W metrze bieżącym może przy tym zawierać się nawet kilka metrów kwadratowych.

 

Kiedy stosuje się metr bieżący? Wówczas, gdy najważniejsza jest długość produktu. Przykładowo firma oferująca meble kuchenne na wymiar będzie chciała od klienta precyzyjnych informacji o ich pożądanych wymiarach, czyli długości, szerokości i wysokości. Rozliczać może się jednak za metr bieżący mebli, gdyż takie rozliczenie może być dla niej najkorzystniejsze.

Rozróżnienie między metrem bieżącym a metrem kwadratowym jest bardzo istotne z prostego względu – wpływa na cenę zaproponowaną przez firmę dostarczającą produkt lub usługę. Przy porównywaniu ofert warto zwrócić uwagę na jednostki miary. Różnica między metrem kwadratowym a metrem bieżącym ma bezpośrednie przełożenie na wysokość rachunku.

Kiedy stosuje się metr bieżący?

Metr bieżący jest uznawany za miarę pomocniczą i ma zastosowanie w odniesieniu do przedmiotów wielowymiarowych, w przypadku których jednak tylko jeden z wymiarów ma szczególne znaczenie. Brzmi skomplikowanie? W praktyce to bardzo proste i najlepiej wyjaśnić to na przykładzie.

W sklepach z materiałami często można spotkać się z belami tkanin. Kupując wybrany materiał, klient określa, ile metrów potrzebuje. Grubość tkaniny i jej szerokość są stałe i nie mają wpływu na kwotę, jaka znajdzie się na rachunku. Dopiero na etapie realizacji projektu krawiec dostosowuje zarówno szerokość, jak i długość materiału. Również wstążkę w kwiaciarni kupuje się na metry – pozostałe parametry produktu nie wpływają na jej cenę.

Aby porównać ceny, warto nie tylko znać różnicę między metrem kwadratowym a metrem bieżącym, ale pamiętać również o tym, jak zapisywane są skróty. Metr kwadratowy to mkw. (lub m2), a metr bieżący jest zapisywany jako „m b.” lub „m.b.”.

Produkty oferowane w metrach bieżących

Metr bieżący jest powszechnie wykorzystywany w firmach z branży budowlanej i dekoracyjnej. Jeżeli planujesz budowę domu jednorodzinnego i porównujesz oferty przedsiębiorstw oferujących wykonanie wykopów czy fundamentów, możesz spotkać się z wyceną właśnie za metr bieżący. Prawdopodobnie również od kowala, którego wybierzesz do wykonania ogrodzenia, otrzymasz stawkę za metr bieżący.

Urządzasz mieszkanie? W sklepach z akcesoriami do domu większość produktów będzie oferowana właśnie w metrach bieżących. Dotyczy to m.in. wykładzin, firan czy zasłon. Również w krawiectwie powszechnie korzysta się z metrów bieżących.

Na firmy nakładane są różne obowiązki, a jednym z nich jest konieczność przechowywania akt osobowych. Wiele firm tworzy je w formie papierowej, a ich archiwizowanie zleca zewnętrznym, wyspecjalizowanym podmiotom. Ponieważ segregatory lub specjalne teczki archiwizacyjne mają określone rozmiary, to rozliczenie również odbywa się za metry bieżące dokumentów.

Jak widać z powyższych przykładów, z jednostką miary długości jaką jest metr bieżący każdy z nas ma styczność praktycznie codziennie.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać