Najczęściej popełniane błędy przy zakupie mieszkania

Kupujący mieszkanie z reguły pamiętają o tym, by wybierać tylko zaufanego dewelopera oraz sprawdzić wcześniej stan prawny nieruchomości. Są jednak błędy popełniane przy zakupie mieszkania, które grożą nawet najbardziej ostrożnym klientom.

Niedoszacowanie kosztów zakupu i eksploatacji

Koszt samego mieszkania czy wysokość zaciągniętego kredytu to nie wszystkie wydatki związane z zakupem nowego lokum. Do kosztów należy także doliczyć opłaty transakcyjne związane z udzieleniem kredytu, podatki i opłaty notarialne. Szacując koszty mieszkania trzeba również wziąć pod uwagę wkład w jego późniejsze utrzymanie. Warto więc jeszcze przed kupnem sprawdzić wysokość czynszu i innych opłat administracyjnych, takich jak fundusz remontowy, opłaty za wywóz śmieci i koszt utrzymania garażu. Nie zapominajmy też o kosztach mediów. Np. koszty ogrzewania zależą od położenia i jakości wykończenia mieszkania.

Niezapoznanie się z osiedlem i najbliższą okolicą

Przed zakupem mieszkania warto sprawdzić poziom bezpieczeństwa w okolicy. W tym celu wystarczy wybrać się na osiedle kilka razy, ale o różnych porach dnia. Bardzo ważne jest także rozeznanie w infrastrukturze osiedla, połączeniach komunikacyjnych, dostepności publicznych szkół i przedszkoli. Może się bowiem okazać, że kupno tańszego mieszkania nie zawsze jest oszczędnością, a opłaty ponoszone na paliwo, czesne w prywatnym przedszkolu lub opiekunkę do dziecka będą znacznie wyższe niż w przypadku zakupu mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji.

Podpisanie umowy bezwarunkowej

Zakup nieruchomości to skomplikowany proces wymagający zgrania wielu umów i zobowiązań, zwłaszcza jeśli wiąże się ze sprzedażą poprzedniego mieszkania. Nie należy podpisywać bezwarunkowej umowy z deweloperem lub właścicielem mieszkania, jeśli nie jesteśmy pewni czy dostaniemy kredyt hipoteczny lub uda nam się uzbierać potrzebną gotówkę. W takim wypadku warto wynegocjować klauzulę odstąpienia od umowy bez ponoszenia kary umownej w przypadkach, kiedy bank nie przyzna nam kredytu lub nie uda nam się sprzedać poprzedniego mieszkania. W przypadku kupna mieszkania od dewelopera, warto też wpisać w umowie punkt, w którym uzależnimy podpisanie ostatecznej umowy od rezultatu oględzin nieruchomości.

Pobieżne oględziny mieszkania przy odbiorze

Na odbiór mieszkania od dewelopera warto zabrać zaufanego fachowca. Specjalista powinien odnaleźć usterki, niedoróbki i niedociągnięcia. Jest to bardzo ważne, ponieważ zgłoszenie usterek podczas oficjalnego odbioru technicznego jest podstawą do wnioskowania o ich usunięcie. Późniejsze roszczenia mogą zostać nieuznane przez dewelopera.
Odbierając mieszkanie kupione na rynku wtórnym również należy dołożyć wszelkich starań, np. w kontekście sprawdzenia wyposażenia w sprzęt czy meble. Warto, by jak najwięcej szczegółów było wpisane w umowie, by nie było niedomówień w kwestii tego, co powinno w mieszkaniu zostać, a co zabiera sprzedający.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać