Przygotowanie mieszkania na sprzedaż w 5 krokach

Szybkie znalezienie kupca to cel każdego, kto wystawia mieszkanie na sprzedaż. Jak zainteresować potencjalnych nabywców oferowanym lokalem? Sposobem na przykucie uwagi jest zastosowanie się do zasad home stagingu.

Czym jest home staging?

Terminem „home staging” określa się profesjonalne przygotowanie nieruchomości do jej sprzedaży. Techniki home stagingu po raz pierwszy zostały zastosowane w Stanach Zjednoczonych, ale ich skuteczność szybko została dostrzeżona i wykorzystana również przez europejskich pośredników nieruchomości. Powodem jest ich potencjał – na mieszkanie odpowiednio przygotowane do sprzedaży można szybciej znaleźć nabywcę, a cena transakcyjna może być nawet o 10 proc. wyższa niż pierwotnie zakładana.

5 kroków do szybkiej sprzedaży mieszkania

Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż? Klucz do sukcesu polega na utożsamieniu się z potencjalnym klientem. Właściciele lokali wystawianych na sprzedaż mogą zastosować techniki home stagingu samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalistów – stagerów, którymi często są też pośrednicy nieruchomości. Oto 5 trików, które mogą skutecznie podnieść zainteresowanie ofertą.

1) Porządek w całym domu

Podstawową kwestią jest dokładne posprzątanie mieszkania. Stos niepozmywanych naczyń w kuchennym zlewie, brudna podłoga w salonie czy porozrzucane ubrania w sypialni mogą skutecznie odstraszyć potencjalnych kupców. Panujący w mieszkaniu nieład nie pomoże w wywołaniu u oglądającego chęci zamieszkania w nim. To z kolei spowoduje, że szybko porzuci on zamysł zakupu lokalu, nawet jeżeli skusiła go atrakcyjnie przygotowana oferta.

 

2) Rozjaśnienie pomieszczeń

W małych, ciemnych pomieszczeniach mało kto czuje się dobrze. Z tego względu jedna z zasad home stagingu odnosi się do rozjaśnienia pomieszczeń. Jeżeli zmiana koloru ścian na jaśniejszy nie jest możliwa, to warto wykorzystać inne, dostępne każdemu środki. Należą do nich podniesienie rolet orazi zamiana długich firan i ciężkich zasłon na lekkie, krótkie firanki. Jeżeli mieszkanie jest prezentowane potencjalnym klientom po zmierzchu, dobrym pomysłem jest również zapalenie świec, których światło wprowadzi klimatyczny nastrój.

3) Usunięcie rzeczy osobistych

W mieszkaniach zawsze można znaleźć ramki z fotografiami najbliższych, pamiątki rodzinne czy nagrody za uczestnictwo w konkursach. Zgodnie z zasadami home stagingu takie rzeczy należy usunąć z widoku. Dlaczego? Potencjalnym kupcom przypominają one jedynie, że mieszkanie do kogoś należy. Tymczasem oglądając wnętrza, mają oni czuć się w nich dobrze i wyobrażać sobie w nich swoje przyszłe życie. Odpersonalizowanie pomieszczeń, czyli stworzenie wrażenia neutralności i naturalności, zwiększa poczucie komfortu u osób, które umówią się na ich oglądanie.

4) Naprawienie drobnych usterek

Cieknący kran w łazience, niedomykające się okno, krzywe drzwiczki szafki kuchennej czy zatkany brodzik – to najczęstsze usterki spotykane w mieszkaniach. Ich usunięcie nie jest specjalnie czasochłonne, ale to nie jedyny powód, dla którego warto to zrobić. Pozornie drobne usterki mogą spowodować, że osoby oglądające mieszkanie skoncentrują się na poszukiwaniu wad zamiast na wizualizacji swojego przyszłego życia pod tym właśnie adresem.

5) Usunięcie nieprzyjemnego zapachu

Na zdjęciach mieszkanie może prezentować się bardzo korzystnie. Jeżeli jednak osoby, które umówiły się na jego oglądanie zostaną powitane w progu nieprzyjemną wonią, to pozytywne pierwsze wrażenie szybko się ulotni. Jak temu zaradzić? Na ok. pół godziny przed terminem okazania mieszkania pomieszczenia warto wywietrzyć. Dobrym pomysłem jest też użycie zapachów w aerozolu, przy czym powinny to być zapachy delikatne. Palenie kadzidełek nie jest najlepszym pomysłem, a to dlatego, że najczęściej są one bardzo intensywne.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać