Aranżacja balkonu

Piękny balkon to miejsce wyciszenia i wypoczynku. Gustownie urządzony i funkcjonalny może stać się ulubionym miejscem w domu. Na co zwrócić uwagę podczas aranżacji balkonu? Jak dobrać meble? I jak urządzić mały balkon?

Balkon powinien tworzyć spójną kompozycję. Zanim zaczniemy wypełniać go meblami i dodatkami, warto dobrze przemyśleć koncepcję i styl w jakim chcemy urządzić nasz balkon. Inspiracją może być, np. elegancki nowoczesny minimalizm, surowy rustykalizm, powiew świeżości stylu skandynawskiego czy siła niedoskonałości, czyli shabby chic.

Meble balkonowe

Meble to podstawa w aranżacji. Im większa przestrzeń, tym łatwiej dobierzemy meble na balkon. Zależnie od preferencji możemy wybrać krzesła, ławki, leżaki, fotele, pufy lub sofę. Niezbędnym elementem jest niewielki stolik na balkon. Będziemy mogli postawić na nim kubek z kawą, paterę z owocami lub położyć gazetę. Cennym meblem jest szafka na balkon, do której będziemy mogli schować poduchy lub środki ochrony roślin. Funkcję takiej szafki może pełnić skrzynia. Będzie ona jednocześnie miejscem do przechowywania rzeczy i siedziskiem.

Na balkonie dobrze sprawdzają się meble z technorattanu. Są trwałe, wygodne i mają ciekawy wygląd. Nie wymagają konserwacji i są odporne na wilgoć oraz promienie słoneczne. Można je kupić pojedynczo lub w zestawach. Wygodne siedzisko na balkonie możemy też stworzyć samodzielnie, wykorzystując europalety lub drewniane skrzynki. Wystarczy dokładnie je oczyścić, pomalować, przykryć miękkim pledem i ułożyć na nich kilka kolorowych poduszek w różnych rozmiarach.

Osłona na balkon

Osłona na balkon daje większą prywatność i chroni przed wiatrem. Do wyboru mamy np. maty z winylu. Kupuje się je w gotowych rulonach i przeplata przez tralki balustrady. Są odporne na niekorzystną pogodę i urazy mechaniczne. Można kupić je w dowolnym kolorze. Nie blakną i łatwo można je czyścić. Bardzo efektowne są także maty z naturalnych surowców, np. wikliny, trzciny, paproci, wrzosu lub leszczyny. Cechuje je jednak mniejsza odporność na zniszczenia i warunki atmosferyczne.

Donice i skrzynie balkonowe

Na balkonie nie może zabraknąć świeżych kwiatów. To one dopełniają aranżację i pozwalają poczuć się jak na łonie natury. Zależnie do naszych upodobań, umiejętności ogrodniczych i ilości czasu możemy zasadzić kwiaty kwitnące (najpopularniejsze balkonowe kwiaty kwitnące to pelargonie, surfinie i begonie), bukszpany lub zioła.

Kwiaty możemy zasadzić w donicach lub skrzyniach balkonowych. Donice nie powinny zabierać zbyt dużo miejsca na balkonie, ale ich wielkość musi umożliwiać swobodny przyrost korzeni. Wybierając doniczki na balkon, kierujmy się trwałością materiału. Najlepiej kupować donice z włókna szklanego, ceramiczne lub ze stali nierdzewnej. Odporne na niekorzystne warunki pogodowe i bardzo efektowne są także donice rattanowe i podświetlane. Są eleganckie, nowoczesne i mają proste formy.

Oświetlenie balkonu

Oświetlenie balkonu powinno być kameralne. Lampiony, świeczki i latarenki stworzą niezwykłą atmosferę. Można je ustawić w rogach na podłodze lub na stoliku. Lampiony i latarenki pięknie wyglądają zawieszone na poręczy lub ścianie budynku.

Pomysł na mały balkon

Balkon w bloku nie ma zwykle zbyt dużej przestrzeni. Nie liczy się jednak wielkość a pomysł. Nawet niewielki balkon może być przytulny i pięknie urządzony. Aranżacja małego balkonu powinna być przede wszystkim funkcjonalna. To pozwoli nam utrzymać porządek i zagospodarować każdy kąt. Na małe balkony najlepiej wybierać składane krzesła, które po złożeniu odwiesimy na ścienne wieszaki lub schowamy do skrzyni. Ciekawym rozwiązaniem są także stoliki montowane na balustradzie lub w ścianie budynku. Takie gotowe nakładki efektownie wyglądają i nie zajmują dużo miejsca. Mogą być zamontowane na stałe lub tymczasowo. W przypadku małych balkonów warto też wykorzystać powierzchnię ścian. Możemy tam zwiesić półki, wieszaki lub doniczki z kwiatami. Rolę oświetlenia na małym balkonie może pełnić świecący łańcuch opleciony wokół poręczy.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać