Budowa domu w jeden rok. Czy to możliwe?

Jak długo trwa budowa domu? To zależy od wielu czynników takich jak wybrany projekt budynku, system pracy (gospodarczy lub zlecony), możliwości finansowe inwestora, a nawet warunki pogodowe. W najbardziej sprzyjających okolicznościach dom można postawić nawet w 8 miesięcy.

Dom można wybudować systemem gospodarczym lub zleconym. Ten pierwszy polega na tym, że inwestor sam organizuje budowę, zatrudnia fachowców, a część prac może wykonać samodzielnie. Z kolei system zlecony oznacza zatrudnienie firmy budowlanej, która zajmie się całością prac i dostarczaniem materiałów. Prace budowlane w systemie zleconym są wykonywane według ściśle ustalonego harmonogramu. W przypadku systemu gospodarczego tempo prac można dostosować do możliwości finansowych inwestora. Z tego powodu budowa systemem gospodarczym może, ale nie musi, trwać dłużej niż prace w całości zlecone zewnętrznej ekipie. Poniższe wyliczenia dotyczą domu jednorodzinnego parterowego o powierzchni około 150 metrów kwadratowych, z poddaszem użytkowym i bez podpiwniczenia.

Stan zerowy: 2-4 tygodnie

Pierwszą część budowy rozpoczyna się najczęściej późną jesienią. Na tym etapie prace obejmują między innymi roboty ziemne, wykonanie szalunków, zbrojenie, przygotowanie fundamentów i ułożenie podkładu betonowego z izolacją. Trwa to zwykle od dwóch do czterech tygodni.

Stan surowy otwarty: 2,5-4 miesiące

Doprowadzenie domu do stanu surowego otwartego (bez stolarki okiennej i pokrycia dachu) obejmuje takie prace, jak: wznoszenie ścian, wykonywanie stropów, budowanie kominów i wykonanie więźby dachowej oraz wstępnego pokrycia (np. papy). Ten etap budowy trwa zwykle od dwóch i pół do czterech miesięcy.

Stan surowy zamknięty: 3-5 miesięcy

O stanie surowym zamkniętym można mówić, kiedy dom pokryty jest docelowym dachem, wstawione są wszystkie elementy stolarki okienno-drzwiowej oraz wzniesione są ściany działowe domu. Doprowadzenie domu od stanu surowego otwartego do zamkniętego zajmuje od trzech do pięciu miesiecy.

Roboty wykończeniowe: minimum 2 miesiące

Wybudowany dom wymaga prac wykończeniowych takich jak wykonanie instalacji zewnętrznych i przyłączy, zrobienie wylewek, położenie tynków. Następnie kładzie się glazurę, panele, wykonuje tak zwany biały montaż, wstawia zabudowy i meble. Czas trwania tego etapu to minimum 2 miesiące, ale postęp prac zależy w głównej mierze od możliwości finansowych inwestora. Część prac wykończeniowych można wykonywać stopniowo także po przeprowadzce do nowego domu.

Gdy zsumować powyższe obliczenia wychodzi na to, że minimalny czas jakiego potrzebna do wybudowania domu to osiem miesięcy. Zakładają one, że w dniu zero mamy gotową do budowy działkę, załatwione wszystkie formalności i po drodze nie przydarzy się nic niespodziewanego. W rzeczywistości jednak bywa różnie i tak szybka budowa domu zdarza się bardzo rzadko.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać