Home staging, czyli jak szybko sprzedać nieruchomość

Home staging to usługa, która pomaga w przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży. Można ją porównać do ładnego opakowania produktu – klienci chętniej kupią mieszkanie, które jest atrakcyjnie przedstawione.

Dlaczego niektóre mieszkania sprzedają się szybciej?

Właściciele nieruchomości często zastanawiają się, dlaczego ich dom lub mieszkanie nie znajduje nabywców mimo atrakcyjnej ceny i lokalizacji. Specjaliści twierdzą, że w większości przypadków dzieje się tak dlatego, że wnętrza nie spełniają estetycznych wymagań klientów. Znaczenie mogą mieć pozornie nieistotne czynniki, takie jak bałagan, słabe oświetlenie czy niemodny kolor ścian. Konkurencja na rynku nieruchomości jest bardzo silna, dlatego aby szybko sprzedać dom lub mieszkanie należy wiedzieć, czego oczekuje klient i odpowiednio przygotować lokal do sprzedaży. Tym właśnie zajmuje się home staging.

Osoba zajmująca się profesjonalnie home stagingiem wie, jak odpowiednio zaprezentować nieruchomość, pokazać jej potencjał, skrócić czas sprzedaży, a nawet podnieść wartość lokalu. Usługi tego rodzaju są od wielu lat praktykowane w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce właśnie zaczynają zdobywać swoją popularność. Rolą home stagera jest zmiana statusu nieruchomości z „do mieszkania” na „do sprzedania”. Wielu właścicieli nie jest w stanie przeprowadzić takiej metamorfozy samodzielnie, ponieważ brakuje im obiektywizmu.

Po pierwsze: sprzątanie

Podstawowym krokiem przed sprzedażą nieruchomości jest przeprowadzenie gruntownych porządków. Istotne jest nie tylko usunięcie brudu, kurzu i pajęczyn, ale przede wszystkim -uporządkowanie przedmiotów. Właściciele przyzwyczajeni do widoku deski do prasowania na środku sypialni, plątaniny kabli czy urwanego karnisza mogą nie postrzegać tych elementów jako mankamentów utrudniających sprzedaż mieszkania.

Depersonalizacja, czyli brak miejsca na pamiątki

Home stagerzy stosują w swojej pracy technikę depersonalizacji, czyli ukrycia na czas sprzedaży wszystkich pamiątek osobistych. Chowane są wszystkie zdjęcia, dyplomy, nagrody i pamiątki. Usuwa się też wszystkie drobiazgi i gadżety, takie jak figurki, ozdoby czy zabawki. Profesjonaliści stosują w takim przypadku tak zwaną regułę piłki do koszykówki – wszystkie elementy wystroju mniejsze od piłki zostają ukryte.

Dobre oświetlenie powiększa mieszkanie

Jasne i słoneczne wnętrza cieszą się największym zainteresowaniem klientów. Home staging pomaga dobrać odpowiednie oświetlenie, tak aby nawet małe pomieszczenia wydawały się większe i bardziej przestronne. Bardzo ważne jest także zrobienie profesjonalnego zdjęcia do ogłoszenia w portalu ogłoszeniowym. Dobre światło to podstawa atrakcyjnej fotografii, która przyciągnie klientów.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać