Mała przestrzeń mieszkania – wielkie możliwości?

Przy kupnie mieszkania wielu klientów zwraca uwagę na lokalizację, rozkład pomieszczeń i oczywiście cenę. Ponieważ to właśnie kwestie finansowe często są kluczowe, w ofertach deweloperów nie brakuje tzw. mieszkań kompaktowych. Czy warto kupić takie mieszkanie? Czy jest to lokal wyłącznie dla singla?

Ceny mieszkań w górę, powierzchnia użytkowa w dół

Rosnące ceny nieruchomości są złą wiadomością dla wszystkich osób zamierzających kupić mieszkanie. Z raportu Emmerson Evaluation wynika, że w 2018 r. mediana ceny za mkw. na rynku pierwotnym w największych miastach Polski przekroczyła 4000 zł. Ceny rosną też na rynku wtórnym – sprzedawcy oczekują coraz wyższych kwot[1].

 

Nie tylko wysokie ceny nieruchomości są powodem do zmartwień dla kupujących. Konsumenci, którzy chcieliby sfinansować kupno mieszkania przy pomocy kredytu, mogą spodziewać się problemów. Z uwagi na niepewną sytuację polskiej gospodarski banki zaostrzają wymagania. W praktyce o kredyt coraz trudniej. Wszystko to powoduje, że deweloperzy systematycznie obniżają powierzchnię użytkową oddawanych do użytku mieszkań. Potwierdzają to raporty GUS[2] – w okresie od stycznia do października 2019 r. przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania zmniejszyła się o 1,6 mkw.

Czym są mieszkania kompaktowe?

Według deweloperów receptą na rosnące koszty pracy, ceny mieszkań i oczekiwania klientów są mieszkania kompaktowe. Za mieszkanie kompaktowe uważa się mieszkanie o jak najmniejszej powierzchni przy zakładanej liczbie pomieszczeń. To korzystnie przekłada się na cenę lokalu – jest ona niższa, a zatem atrakcyjniejsza z punktu widzenia potencjalnego klienta.

Chociaż mieszkania kompaktowe mogą przywodzić na myśl mikroskopijne lokale, w przypadku których możliwości aranżacyjne są bardzo ograniczone, to w rzeczywistości mogą one być bardzo wygodne. Jak to możliwe? Wystarczy wykorzystać kreatywność przy projektowaniu poszczególnych wnętrz.
Jak urządzić kompaktowe mieszkanie?

Kuchnia, łazienka i 2 pokoje na 25 mkw. – czy to w ogóle możliwe? Wygodna kawalerka na zaledwie 13 metrach? Z roku na rok takich ofert jest coraz więcej, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Mimo wątpliwości tych propozycji nie należy z góry skreślać – wystarczy w pomysłowy sposób zagospodarować pomieszczenia. Podstawą jest pomalowanie ścian na jasny kolor, co optycznie powiększy poszczególne pokoje. Następnie warto sięgnąć po uniwersalne i jednocześnie praktyczne sposoby.

Podczas urządzania kompaktowego mieszkania doskonale sprawdzą się wielofunkcyjne szafy przesuwne, wysuwane blaty kuchenne, składany stolik, łóżko piętrowe czy przesuwne drzwi, za którymi można ukryć sypialnię. W kawalerkach rozwiązaniem stosowanym powszechnie są antresole umieszczone np. nad kuchnią i łazienką. To właśnie na nich urządza się kącik do spania.
Mieszkanie kompaktowe nie tylko dla singla

Niewielki metraż mieszkania nie jest dziś przeszkodą. Dzięki wielu funkcjonalnym i inteligentnym pomysłom, nawet mały lokal może zostać urządzony w kreatywny sposób i dzięki temu spełniać oczekiwania właściciela. Chociaż mieszkania kompaktowe wyróżnia właśnie niewielka powierzchnia, to nie są one przeznaczone wyłącznie dla singli – równie chętnie kupują je rodziny z dziećmi. Głównym powodem jest oczywiście atrakcyjna cena.

Kurczenie się przestrzeni mieszkalnej jest faktem. By wygodnie mieszkać, duże mieszkanie wcale nie jest jednak potrzebne. Przekonują o tym zarówno deweloperzy, jak i pracownie aranżacji wnętrz. Wydaje się zatem, że mieszkania kompaktowe to trend odpowiadający zarówno na potrzeby, jak i oczekiwania klientów.

[1] Emmerson-evaluation.pl, Analiza cen transakcyjnych i prognoz dla rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce – rynek pierwotny i wtórny (odczyt z dnia 27.11.2019).

[2] Stat.gov.pl, Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-październik 2019 roku (odczyt z dnia 27.11.2019).

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać