Mieszkania położone w centrum – cechy śródmiejskich nieruchomości

Planując zakup mieszkania, oprócz ceny, metrażu, wieku i technologii budowy trzeba zwrócić uwagę również na usytuowanie nieruchomości. Mieszkania w centrum mają dostęp do dobrej infrastruktury, ale narażone są na hałas.

Nieruchomości położone w ścisłym centrum są specyficzne. W ich bliskim sąsiedztwie często znajduje się rynek lub obszary potocznie zwane Starym Miastem albo śródmiejskie obiekty usługowe, gastronomiczne, biurowe i kulturalne. W takich lokalizacjach zwykle panuje gwar, natężony ruch, a życie miasta tętni do późnych godzin. Najczęściej takie lokalizacje są idealne dla biur i lokali usługowych. Mieszkanie w takiej lokalizacji ma wiele zalet, ale wymaga świadomej decyzji.

Mieszkania w centrum – kto je najczęściej wybiera?

Podczas wyboru lokalizacji najważniejsze są preferencje osoby zainteresowanej. Są ludzie, zwłaszcza młodzi, którzy bardzo lubią miejski, dynamiczny styl życia, często wychodzą do kina, teatru, klubu czy restauracji.

Mieszkanie w centrum może być też idealnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy pracują lub studiują w centrum i chcą mieć blisko do pracy lub uczelni. Cenią też dobrą komunikację i szybki dojazd wszędzie, bez konieczności poruszania się własnym samochodem. Mieszkania w centrum są dobrym rozwiązaniem dla studentów i osób planujących krótkotrwały pobyt w danym mieście.

Takie osoby zwykle szukają wygodnego mieszkania do wynajęcia, położonego blisko najważniejszych obiektów użyteczności publicznej. W centrum miasta często mieszkają też osoby dojrzałe lub starsze, które od lat, a nawet pokoleń są właścicielami mieszkań w kamienicach. W okolicach śródmiejskich często powstają też luksusowe apartamentowce dla dobrze sytuowanych mieszkańców, spełniające wymagania najbardziej wymagających klientów. Dla młodych rodzin częściej powstają osiedla na obrzeżach miasta, gdzie jest więcej przestrzeni na wielkopowierzchniowe hipermarkety, place zabaw i inne tereny rekreacyjne.

Plusy lokalizacji w centrum

Zaletami mieszkania w środku miasta są:
• dobra komunikacja i brak konieczności używania własnego samochodu,
• bliskość placówek oświatowych i miejsc pracy,
• dostęp do dużej ilości sklepów i usług: zakładów kosmetycznych, warsztatów samochodowych,  i innych,
• dostęp do licznych obiektów kulturalnych i rozrywkowych: kin, muzeów, restauracji, kawiarni, pubów, klubów i obiektów sportowych.

Minusy lokalizacji w centrum

To, co niektórym się podoba, dla innych może być dużą niedogodnością.
• Życie w środku miasta wiąże się z gwarem, hałasem i natężonym ruchem samochodów do późnych godzin nocnych,
• Sąsiedztwo licznych biur i wąskie śródmiejskie ulice powodują, że liczba miejsc do parkowania jest ograniczona, często też parkowanie jest płatne,
• Stare budownictwo wiąże się często z koniecznością dokonywania remontów, a zabytkowe kamienice są objęte opieką konserwatora zabytków, która często narzuca określone warunki, sposób i zakres remontu,
• W centrum miasta nie zawsze znajdziemy tereny zielone,
• Sklepy śródmiejskie mają ograniczoną liczbę miejsc parkingowych lub ich parkingi mogą być płatne.

Cechy mieszkań w centrum

Mieszkania położone w centrum aglomeracji miejskiej często są w starym budownictwie. Mimo remontów i wprowadzanych udogodnień, takich jak nowe okna, ocieplanie czy odświeżanie elewacji, często sam rozkład takiego mieszkania może być problematyczny podczas aranżowania wnętrza. Nierzadko mieszkania położone w centrum miasta są również najdroższe ze względu właśnie na lokalizację. Za cenę mieszkania w starym budownictwie położonego w centrum miasta często można kupić nowe, większe mieszkanie położone na jego obrzeżach.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać