Mieszkanie na wynajem – pomysł na biznes

Kupowanie nieruchomości na wynajem to jeden z ciekawszych sposobów na inwestowanie pieniędzy. Decydując się na taki krok, należy najpierw określić grupę potencjalnych najemców, kupić mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji i korzystnej cenie oraz przygotować się na stałe obowiązki i nakłady finansowe względem inwestycji.

Czy opłaca się inwestować w nieruchomości na wynajem?

Inwestowanie w nieruchomości nie wymaga dużej wiedzy i umiejętności, tak jak na przykład gra na giełdzie czy kupno obligacji. Zyski z wynajmu mieszkania w dużym mieście są zazwyczaj wyższe niż oszczędności złożone na lokacie bankowej. Kupując mieszkanie w okazyjnej cenie, na przykład przeznaczone do generalnego remontu lub wystawione na licytacji komorniczej, można jeszcze bardziej zwiększyć swoje przychody z wynajmu

Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do ulokowania pieniędzy na lokacie, mieszkanie wymaga jednak nakładów finansowych na remonty, stałego zainteresowania właściciela, monitorowania płatności i zobowiązań najemców oraz reagowania w sytuacjach awaryjnych.

Jakie mieszkanie na wynajem kupić: dla studentów, młodych małżeństw i biznesmenów

Aby nie mieć problemów z późniejszym wynajęciem mieszkania, kupując nieruchomość należy określić dokładnie grupę potencjalnych najemców. Mieszkanie wynajmowane studentom może mieć nawet cztery pokoje, tak aby kilka osób mogło mieszkać razem i dzielić się kosztami najmu. Z reguły mieszkanie przeznaczone na wynajem studentom nie musi być urządzone komfortowo, ale powinno znajdować się w bliskiej okolicy uczelni i miejsc rozrywki, z dogodnym połączeniem komunikacyjnym, także w nocy.

Z kolei młode małżeństwa szukają najczęściej dobrze wyposażonych mieszkań dwupokojowych, zlokalizowanych blisko szkół, przedszkoli i centrów handlowych. Nie bez znaczenia będzie także okolica inwestycji. Młode małżeństwo z dzieckiem zapewne zwróci uwagę na bezpieczeństwo otoczenia oraz dostępność np. placów zabaw.

Myśląc o wynajmowaniu mieszkania przedstawicielom firm, trzeba wziąć pod uwagę kupno kawalerki lub apartamentu o wysokim standardzie. Mile widziane będzie zamknięte osiedle, gdzie panuje spokój i dobre warunki do pracy. Dużym atutem nieruchomości będzie też miejsce garażowe.

Za gotówkę czy na kredyt: jak zapłacić za mieszkanie na wynajem

Nisko oprocentowane depozyty bankowe i mała stopa zwrotu zachęcają inwestorów do przeznaczania swoich oszczędności na zakup bardziej obecnie opłacalnych nieruchomości. Z tego powodu, większość mieszkań na wynajem kupowanych jest za gotówkę, jako alternatywna forma lokowania kapitału. Ciekawym rozwiązaniem jest też kupno mieszkania na wynajem z pomocą kredytu hipotecznego udzielonego przez bank. Jeśli rata kredytu hipotecznego jest niższa lub porównywalna do comiesięcznych wpłat dokonywanych przez osoby wynajmujące mieszkanie, wówczas kredyt nie jest żadnym obciążeniem dla inwestora, a wręcz jest spłacany przez najemców.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać