Niższa rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem

Zakup mieszkania na wynajem nadal zapowiada się zyskownie, ale w związku z wyższymi cenami mieszkań, jego atrakcyjność w ostatnich miesiącach spadła. Najbardziej w Gdańsku i Łodzi, acz to pierwsze miasto nadal rokuje najlepiej spośród badanych dużych ośrodków.

6,4 proc. wynosi oczekiwana stopa zwrotu z inwestycji w mieszkanie na wynajem w Gdańsku. W porównaniu do lokat czy obligacji skarbowych jest to wartość bardzo atrakcyjna, należy jednak pamiętać, że inwestowanie na rynku nieruchomości wiąże się z ryzykiem i stopy zwrotu nie są gwarantowane.

Rynek najmu dynamicznie się rozwija i zmienia od kilku lat. Pamiętające lata 80. meblościanki przeszły do lamusa, coraz większy odsetek mieszkań wyposażony jest w nowe lub prawie nowe meble, a wiele mieszkań najemca może zasiedlić jako pierwszy, gdyż są dopiero co oddane do użytkowania. W efekcie średnie ceny najmu na rynku najmu są coraz wyższe, ale z punktu widzenia właściciela nieruchomości, by móc podnosić czynsz za dane mieszkanie należy stale je ulepszać.

Zmiana struktury dostępnych mieszkań daje coraz większy wybór potencjalnym najemcom. Do wzięcia są zarówno tanie mieszkania w standardzie poniżej średniej, jak i luksusowe apartamenty, o których przeciętny Polak może tylko pomarzyć.

 

Rentowność najmu lekko w dół

Z danych przeliczonych przez Home Brokera wynika, że przez ostatnie dwa miesiące przeciętna rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem w największych miastach spadła z 5,35 do 5,28 proc. Jest to w dużej mierze efekt rosnących cen zakupu, za którymi nie nadążają stawki najmu – właściciele nieruchomości boją się za bardzo podnosić czynsze w obawie o znalezienie najemców.

5,28 proc. netto (obliczenia uwzględniają podatek, czynsz do spółdzielni/wspólnoty i zakładają, że przez 1,5 mies. w roku mieszkanie nie ma najemców) to nadal wartość znacząco przewyższająca to, co można dziś dostać na bankowych lokatach czy zarobić na obligacjach skarbowych. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że przeciętne oprocentowanie dostępnej dziś na rynku lokaty wynosi 1,74 proc., co po opodatkowaniu daje zaledwie 1,41 proc., co przy inflacji prognozowanej na 2,8 proc. oznacza, że zdeponowane w banku na rok pieniądze realnie stracą na wartości.

W tej sytuacji nie dziwi niesłabnąca popularność inwestycji w mieszkanie na wynajem, co szczególnie widoczne jest na rynku pierwotnym. Na niektórych dobrze zlokalizowanych osiedlach w największych miastach ponad połowa mieszkań trafia od razu na rynek najmu, nierzadko jest to najem krótkoterminowy, który miejscami urasta już do rangi problemu.

 

Gdzie mieszkanie na wynajem da najlepiej zarobić?

Rozważając inwestycję w mieszkanie na wynajem należy przede wszystkim pamiętać, że – w przeciwieństwie choćby do wspomnianych wcześniej lokat – nic nie jest tu gwarantowane, a podawane tu i ówdzie stopy zwrotu są wartościami oczekiwanymi, kalkulowanymi na bazie cen zakupu mieszkania i stawek najmu. Są to jednak wartości średnie (lub też, uściślając, mediany), co oznacza, że jeden inwestor zarobi więcej a drugi mniej. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że nawet podpisanie umowy najmu na daną kwotę nie daje jeszcze pewnego zysku. Wszystko zależy od tego, czy najemca będzie płacił czynsz zgodnie z umową i w jakim stanie będzie mieszkanie po zakończeniu umowy.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać