Wynajmowanie części domu – porady dla właściciela i lokatora

Właściciel myślący o przeznaczeniu części swojego domu na wynajem powinien skorzystać z rozwiązań budowlanych takich jak osobne liczniki zużycia mediów, oddzielne wejście, kuchnia i łazienka. Potencjalny lokator powinien natomiast sprawdzić akustykę domu, zapytać o możliwość korzystania z ogrodu i garażu oraz dokładnie egzekwować swoje prawa i obowiązki.

Porady dla właściciela

Zapewnij oddzielne wejście

Sytuacja, w której lokatorzy przechodzą przez część domu zajmowaną przez właścicieli jest nie tylko kłopotliwa, ale może być nawet ryzykowna. Nie decyduj się na taki krok, jeśli nie znasz dobrze najemców i nie do końca im ufasz. Najlepiej jeśli dom ma dwa zupełnie oddzielne wejścia i nie posiada tak zwanych pomieszczeń przechodnich. Dobrym rozwiązaniem jest też współdzielenie tylko klatki schodowej lub przedpokoju.

Zaaranżuj osobną kuchnię i łazienkę

Dzielenie kuchni i łazienki z najemcami w dłuższej perspektywie nie jest dobrym pomysłem. Jeśli twój dom nie posiada dwóch łazienek i dwóch kuchni, pomyśl o przebudowie i utworzeniu dodatkowych pomieszczeń. W ten sposób zapewnisz sobie prywatność i komfort.

Jasno podziel koszty utrzymania domu

Najlepszym rozwiązaniem w kwestii podziału kosztów jest zainstalowanie oddzielnych liczników zużycia gazu, wody i prądu. Wówczas łatwo będzie rozliczyć z lokatorami opłaty za media, po prostu zapłacą oni za siebie. Jeśli nie masz możliwości założenia osobnych liczników, zastanów się, jaka opcja dzielenia kosztów będzie dla ciebie korzystna i najbardziej uczciwa. Możesz na przykład dzielić opłaty równo na pół lub wyznaczyć stałą kwotę czynszu, w której uwzględnisz już przybliżoną wartość rachunków za media.

Porady dla lokatora

Zwróć uwagę na akustykę

Domy jednorodzinne są zazwyczaj słabiej wyciszone od mieszkań w bloku, które są odgórnie przeznaczone do zakwaterowania wielu rodzin. Wybierając dom na wynajem, zwróć uwagę na materiał, z którego wykonane są ściany. Najlepsze wyciszenie zapewnia cegła, klinkier i bloczki silikatowe. Dużo gorszą akustyką charakteryzują się płyty gipsowe, karton-gipsowe i bloczki betonowe.

Upewnij się, czy możesz korzystać z garażu, ogrodu, piwnicy

Główną zaletą domu w porównaniu do mieszkań w bloku i kamienicy jest możliwość korzystania z ogrodu. Upewnij się, czy właściciel zezwoli ci na swobodne użytkowanie przestrzeni wokół domu. Zapytaj też, czy będziesz mógł korzystać z garażu, miejsca parkingowego, piwnicy czy komórki.

Poproś o jasne określenie swoich praw i obowiązków

Źródłem konfliktów pomiędzy właścicielami i lokatorami bywa niedoprecyzowanie praw i obowiązków lokatorów. Sporne kwestie mogą dotyczyć na przykład palenia papierosów, wydatków na remonty, sprzątania części wspólnych oraz prac porządkowych, takich jak koszenie trawy czy odśnieżanie. Najlepiej omówić z właścicielem wszystkie kwestie budzące wątpliwości jeszcze przed przeprowadzką. Możesz też poprosić o wpisanie tych punktów do umowy najmu.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać