Mała łazienka – jak umiejętnie zaaranżować łazienkę w bloku

Małe łazienki o powierzchni 4-5 metrów kwadratowych są zmorą wielu mieszkańców bloków. Ich zaaranżowanie wymaga przede wszystkim przemyślanego rozmieszczenia sprzętów sanitarnych i pozostałego wyposażenia. Warto też zastosować techniki, które optycznie powiększą pomieszczenie.

Urządzenia sanitarne: oszczędzaj każdy centymetr

Przemyślane rozmieszczenie umywalki, sedesu i prysznica lub wanny pomoże ci wykorzystać jak najwięcej przestrzeni w małej łazience. Wybierz urządzenia sanitarne niewielkich rozmiarów, ale wygodne i funkcjonalne.
•    Umywalkę możesz umieścić w narożniku, aby wykorzystać tak zwaną martwą przestrzeń. Jeśli umywalka ma służyć tylko do mycia rąk, wystarczy, że będzie miała 30 centymetrów długości. Jeśli chcesz myć w niej twarz czy golić się – kup większą.
•    Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie umywalki na dodatkowej ściance wewnątrz łazienki, na przykład oddzielającej pralkę czy kabinę prysznicową. W ten sposób wykorzystasz wolną przestrzeń w środku pomieszczenia.
•    Na rynku dostępne są kompakty sedesowe o zmniejszonych wymiarach, dostosowanych specjalnie do małych łazienek. Niektóre z nich można zamontować w narożniku.
•    Wiszące miski ustępowe mają stelaż schowany w ścianie. Planując sedes tego typu pamiętaj o doliczeniu szerokości stelaża i płyty, którą będzie obudowany (razem około 20 centymetrów).
•    Brodziki narożne zajmują mniej miejsca niż standardowe. Inaczej jest jednak w przypadku wanien – narożna zajmuje więcej miejsca niż prostokątna.

Rozmieszczając urządzenia sanitarne pamiętaj o uwzględnieniu drzwi i okien. Drzwi powinny otwierać się na zewnątrz, a do okna należy mieć swobodny dostęp.

Rozwiązania wielofunkcyjne do małej łazienki

W małej łazience warto wykorzystać sprzęty, które łączą w sobie różne funkcje i dzięki temu zajmują mniej miejsca. Do rozwiązań tego typu należą na przykład połączenie wanny z kabiną prysznicową, umywalki z szafką, lustra z półką, używanie grzejnika drabinkowego jako wieszaka na ręczniki czy traktowanie stelaża zabudowanej toalety jako dodatkowej półki.

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?

Nawet najmniejsza łazienka będzie sprawiać wrażenie bardziej przestronnej, jeśli zastosujesz zabiegi powiększające ją optycznie:
•    do aranżacji używaj jasnych i zimnych kolorów (biały, szary, błękitny, jasny zielony),
•    wybierz płytki ceramiczne o dużym formacie,
•    unikaj wzorzystych płytek, pasów, deseni,
•    postaw na elementy i materiały odbijające światło – lustra, meble na wysoki połysk, szkło,
•    pozostaw jak najwięcej wolnej podłogi – zastosuj podwieszane urządzenia sanitarne i meble,
•    zamontuj oświetlenie o chłodnej barwie.

Postaraj się też trzymać wszystkie drobiazgi schowane w szafkach i szufladach. Bardziej uporządkowana łazienka wydaje się większa.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać