Jak urządzić mieszkanie w bloku?

Urządzając mieszkanie w bloku, zadbaj o to, żeby nawet przy małym metrażu było przestronne i wygodne. Postaw na jasne kolory, zaprojektuj wszystkie pomieszczenia w jednym stylu, wybierz funkcjonalne meble, ciche sprzęty i mądrze przechowuj rzeczy.

Jasna kolorystyka powiększa wnętrze

W mieszkaniach o niewielkim metrażu warto wprowadzić jasne kolory wnętrz. Biel, jasne odcienie beżu i szarości nie będą przytłaczające i optycznie powiększą wnętrze. Jeśli lubisz intensywne barwy, wprowadź je za pomocą dodatków lub pomaluj intensywnym kolorem tylko jedną ścianę.

Jednolity styl wszystkich pomieszczeń tworzy spójność

Postaraj się urządzić wszystkie pomieszczenia w jednym stylu, tak by stanowiły spójną całość. Nie maluj ścian w każdym pokoju na inny kolor, unikaj ostrego dzielenia i wyraźnych kontrastów.

Identyczna podłoga w kilku pomieszczeniach spaja przestrzeń

Zabiegiem, który powiększa wizualnie pomieszczenie jest ułożenie takiej samej podłogi w kilku pomieszczeniach. Zasada ta dotyczy głównie przedpokoju, kuchni i łazienki. Decydując się na takie rozwiązanie, zrezygnuj z progów w drzwiach, a uzyskasz spójną, jednolitą przestrzeń.

Wielofunkcyjne meble oszczędzają miejsce

W małym mieszkaniu meble powinny być zgrabne i funkcjonalne. Zrezygnuj z tradycyjnej ciężkiej meblościanki na rzecz mebli modułowych, które zajmą mniej miejsca i będą łatwe do przestawienia. Zestaw składający się z sofy i foteli zastąp narożnikiem. Szafki kuchenne zaaranżuj pod sam sufit, a zyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania. W pokoju dziecięcym dobrze sprawdzi się łóżko piętrowe lub mała antresola. Pamiętaj też, żeby kupować meble wielofunkcyjne. Sofa powinna mieć równocześnie funkcję spania, a stół może posłużyć także jako biurko.

Zestawy do przechowywania wprowadzają porządek

Szukaj sprytnych rozwiązań na przechowywanie ubrań, książek i innych przedmiotów. Kup pudełka, segregatory i specjalne zestawy do poszczególnych rzeczy. Z ich pomocą wprowadzisz porządek i unikniesz wrażenia zagracenia typowego dla małych mieszkań. Dodatkowo zrezygnuj z dużej ilości dodatków, bibelotów i ozdób w mieszkaniu.

Ciche sprzęty zapewniają spokojny sen

W małym mieszkaniu akustyka może być bardzo uciążliwa. Zaprojektuj mieszkanie tak, by dźwięki dochodzące z innych pomieszczeń nie przeszkadzały w funkcjonowaniu, zwłaszcza podczas snu. Szczególną uwagę zwróć na odgłosy wydawane przez sprzęt gospodarstwa domowego – pralkę, zmywarkę, lodówkę. Kup produkty charakteryzujące się cichą pracą, ułatwisz sobie w ten sposób życie.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać