Wady i zalety mieszkania w wielkiej płycie

Budynki mieszkalne z tak zwanej wielkiej płyty zbudowane są w całości z dużych, prefabrykowanych elementów betonowych. Budowano je głównie w latach 60. i 70. ubiegłego stulecia, a obecnie są jednymi z najpopularniejszych i najtańszych produktów na rynku wtórnym nieruchomości. Zalety mieszkań w wielkiej płycie to zwykle dogodna lokalizacja, rozbudowana infrastruktura i atrakcyjna cena, a wady to słaba akustyka i przestarzałe rozwiązania technologiczne.

Zalety wielkiej płyty: świetna infrastruktura i niskie ceny mieszkań

Osiedla budowane w okresie PRL mają dużo lepszą infrastrukturę niż obecnie stawiane. Na osiedlu z wielkiej płyty zazwyczaj znajdziemy szkołę, przedszkole, przychodnię, pocztę, targowisko, sklepy i liczne punkty usługowe. Są też place zabaw, boiska, parki i tereny zielone. Odległości między blokami są na tyle duże, że zapewniają prywatność i dużą ilość światła w mieszkaniach.

Wielkopłytowe osiedla charakteryzują się zazwyczaj dobrą lokalizacją i dogodnym połączeniem komunikacyjnym z resztą miasta. Mocną stroną takich osiedli jest także silne poczucie wspólnoty i bliskie więzi między lokatorami. Mieszkańcy często działają w osiedlowych klubach i kołach zainteresowań, a w razie potrzeby potrafią sobie pomagać. Plusem mieszkań w wielkiej płycie jest też ich niska cena.

Wady wielkiej płyty: słaba akustyka, wadliwe instalacje i wysokie koszty utrzymania

Jedną z największych wad mieszkań w wielkiej płycie jest ich słaba akustyka. Mieszkańcy narzekają, że są w stanie usłyszeć wszystko co dzieje się w bloku, nawet kilka mieszkań dalej. Poważną wadą jest także instalacja elektryczna, która w wielu blokach z wielkiej płyty została zaprojektowana jedynie na odbiór 4 kilowatów. Taka moc wystarczy na to, by jednocześnie pracowały pralka, mikser i żelazko. W dzisiejszych czasach instalacje w mieszkaniach z płyty funkcjonują na granicy możliwości i często ulegają awariom.

Typowe dla tego typu budownictwa są też śmietniki wewnątrz budynków mieszkalnych, tak zwane zsypy. Nie są one praktyczne, wydzielają brzydkie zapachy, są siedliskiem gryzoni i owadów. Do tego dochodzi słaba wentylacja, często od razu źle wykonana lub zasypana gruzem podczas budowy. Mimo niskiej ceny samego mieszkania, kupując lokum w wielkiej płycie należy liczyć się z wysokimi kosztami użytkowania, zwłaszcza ogrzewania. Dzieje się tak dlatego, gdyż bloki są zazwyczaj słabo ocieplone i posiadają kaloryfery starego typu, a brak możliwości indywidualnego rozliczania się z kosztów energii uniemożliwia oszczędzanie.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać