Technologie 3D w służbie rynku mieszkaniowego

Wizualizacja 3D nieruchomości to profesjonalny sposób przedstawienia projektu architektonicznego poprzez wykorzystanie grafiki trójwymiarowej. Pozwala zaprezentować efekt końcowy, na którym widoczne są wszystkie najważniejsze elementy tworzonego obiektu.  

Wizualizacje 3D dają maksymalnie realistyczny efekt. Czasem trudno jest wręcz odróżnić wizualizację od zdjęć istniejących już w fizycznej formie przedmiotów, pomieszczeń, obiektów architektonicznych. Wrażenie całkowitej realności wzmacnia i podkreśla gra świateł, zaznaczona faktura poszczególnych powierzchni, różnice w kolorze, w zależności od kąta padania światła oraz cieni. W projektowaniu mieszkań i całych osiedli wizualizacja pokazuje, jakie materiały będą użyte i jak będą ze sobą współgrać poszczególne sposoby wykończenia powierzchni.

Wizualizacje 3D pokazują, jak będzie wyglądała elewacja budynku, jak będą się prezentowały zastosowane materiały, ich kolory i faktury, jak będzie wyglądała bryła budynku (jej kształt i kubatura) lub wnętrze pomieszczenia. Znacząco ułatwiają też komunikację i wymianę myśli pomiędzy architektem lub deweloperem a klientem. Dzięki wizualizacjom klient może zobaczyć w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, jak będzie wyglądało miejsce, w którym być może zamieszka. Dzięki temu podejmie decyzję o zakupie, zasugeruje zmiany w projekcie, od których zależy decyzja o kupnie danej nieruchomości lub poprosi o inną propozycję.

Zaczynamy od osiedla

Jednym z decydujących czynników przy kupnie/sprzedaży mieszkania jest jego lokalizacja, która ma walor praktyczny. Musimy jednak zdecydować też, czy osiedle, na którym zamieszkamy, po prostu nam się podoba. Pomocą służą tu wizualizacje 3D, którymi dysponują wiodący pośrednicy i deweloperzy. Sprzedaż mieszkań odbywa się najczęściej na początku budowy lub w jej trakcie, a klienci przy zakupie chcą zobaczyć, jak będzie wyglądało gotowe do zamieszkania osiedle. Warunkiem jest tu maksymalne oddanie realizmu budynków, ich usytuowania względem siebie, przestrzeni wspólnych: chodników, ścieżek rowerowych, placów zabaw, trawników, parkingów, dróg osiedlowych czy dojazdowych. Niekoniecznie interesują nas szczegóły techniczne projektu, materiałów lub przebiegu inwestycji, chodzi o to, czy efekt końcowy odpowiada naszym oczekiwaniom. Najlepiej, gdy pośrednik lub deweloper dysponuje wizualizacją pokazującą osiedle na planie ogólnym – z lotu ptaka, ale też umożliwiającą wirtualny spacer po całym osiedlu oraz wejściem do poszczególnych budynków i klatek.

Wirtualny spacer po mieszkaniu

Po obejrzeniu wizualizacji osiedla, czas na wizytę w mieszkaniu, które planujemy kupić. Służy temu prezentacja 3D mieszkania, z którą zapoznać możemy się w dowolnym czasie na naszym telefonie, tablecie lub komputerze. Dzięki niej nie musimy odwiedzać pośrednika lub dewelopera aby zobaczyć mieszkanie, a tym bardziej zbędna jest wizyta na placu budowy, gdzie i tak niewiele zobaczymy. Wchodząc na stronę pośrednika i klikając zakładkę „Oferta” lub „Wirtualny spacer 3D po mieszkaniu” oraz wybierając z menu lokalizację i rodzaj nieruchomości, zapoznamy się z ofertą sprzedaży oraz dosłownie zwizualizujemy sobie nieruchomość gotową do odbioru.

Wirtualny spacer w sposób jak najbardziej realistyczny oprowadzi nas po mieszkaniu lub domu, prezentując kolejne pomieszczenia z podstawowym lub sugerowanym wyposażeniem. Wirtualny spacer 3D dostarcza nie tylko wiedzy o układzie, proporcjach i rozmieszczeniu, ale też o kolorach, oświetleniu (sztucznym i naturalnym) pomieszczeń i całej nieruchomości. Wizualizacja 3D to niezbędne obecnie narzędzie do tego, abyśmy podejmując decyzję zakupową, czuli się „jak w domu”.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać