Małe mieszkanie: jak wydzielić dodatkowy pokój dla dziecka?

Dwupokojowe mieszkanie można przearanżować i wydzielić w nim trzeci pokój, dla dziecka. Można to zrobić poprzez zamianę kuchni na aneks połączony z salonem, przeniesienie pokoju do kuchni lub wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni kosztem łazienki.

Salon z aneksem kuchennym

Przestrzeń na wydzielenie dodatkowego pokoju najłatwiej jest wyodrębnić  z kuchni. Dotychczasowe oddzielne pomieszczenie można połączyć z pokojem dziennym, tak aby powstał salon z aneksem kuchennym o mniejszym łącznym metrażu. Wymaga to jedynie przeniesienia jednej ścianki działowej. Pozostała przestrzeń posłuży za nową sypialnię dla malucha. Cena budowy nowej ściany zależy od użytych materiałów. Ściana z pełnej cegły to koszt około 50 zł za metr kwadratowy, z betonu – 40 zł, a z bloczków silikatowych 25-30 złotych za mkw. Należy doliczyć także koszt tynkowania (około 10 zł za metr) i robocizny (zazwyczaj 20-30 zł za metr).

Zamiana kuchni w pokój dla dziecka

Jeśli dotychczasowy salon i kuchnia znajdują się po przeciwnych stronach mieszkania, ich połączenie nie jest możliwe. Można się wówczas zdecydować na urządzenie pokoju dziecięcego w miejscu dawnej kuchni. Aneks kuchenny, podobnie jak w pierwszym rozwiązaniu, należy włączyć do największego pokoju dziennego. Dokładny koszt tego typu remontu jest uzależniony od zakresu wykonanych prac (np. przeniesienia instalacji, zamontowania wentylacji), ale stawki zaczynają się już od około 1500 złotych.

Pod uwagę należy wziąć także ceny materiałów wykończeniowych, takich jak np. płytki oraz ewentualnie zakup nowych mebli kuchennych. Należy pamiętać o tym, że według przepisów budowlanych przynajmniej jeden pokój w mieszkaniu powinien mieć powierzchnię minimum 16 metrów kwadratowych.  Z tego powodu, w mieszkaniach o metrażu około 50 metrów kwadratowych, bardzo trudno zaaranżować trzy pokoje z osobną kuchnią i łazienką.

Zmniejszenie łazienki

Ciekawą opcją na uzyskanie miejsca pod dodatkową sypialnię może być też zmniejszenie łazienki. Nie jest to rozwiązanie, które pozwoli na wydzielenie całego pokoju (łazienki w blokach i tak są z reguły bardzo małe), ale można w ten sposób zyskać kilka metrów dodatkowej przestrzeni. Wymaga to najczęściej zamiany wanny na kompaktową kabinę prysznicową i oczywiście przesunięcia ściany. Warto również zainstalować mniejszą umywalkę, a czasem można rozważyć przeniesienie pralki z łazienki do kuchni.

Wydzielenie nowego pokoju wiąże się z wyburzeniem ścian działowych w mieszkaniu, przeniesieniem instalacji elektrycznej, a czasem także wodno-kanalizacyjnej (jeśli pozwala na to układ budynku). Generalny remont zawsze należy skonsultować ze spółdzielnią lub zarządcą nieruchomości – poważne zmiany wymagają zgody na przebudowę.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać