Smart house, po polsku inteligentny dom, to coraz częściej stosowane udogodnienia w domach mieszkalnych, które na celu mają podniesienie komfortu użytkowania nieruchomości. Użytkownik dostaje dostęp do zdalnej kontroli nad praktycznie każdym sprzętem znajdującym się w mieszkaniu. Głównymi urządzeniami kontrolnymi są smartfony lub tablety. Po instalacji osprzętu i odpowiednich aplikacji można sterować pralką, oświetleniem, temperaturą panującą w domu czy nawet otwierać bądź zamykać zdalnie okna.
Jak działa inteligentny dom?
Nieruchomość wyposażona w elektroniczny system smart house cechuję się dużą liczbą czujników rozmieszczonych po całym domu. Mają one za zadanie umożliwić sterowanie funkcjonalnością nieruchomości w sposób zdalny. Dzięki rozwojowi technologii i sieci bezprzewodowych całe rozwiązanie możliwe jest do zastosowania bez konieczności prowadzeniu dodatkowych kabli, które wpływałyby na estetykę wykończenia domu. Wszystko oparte jest na łączności bezprzewodowej Wi-Fi lub sieci komórkowej, zwykle w technologii LTE, która gwarantuje wysoką przepustowość oraz płynność działania.
Jaką kontrolę daje smart house?
Dzięki systemowi smart house, który czuwa nad kontrolą funkcji w domu, można uzyskać pełną zdalną kontrolę nad wszystkim. System dba o regulacjeę temperatury, by w domu nie było ani za ciepło, ani za zimno. Steruje roletami okiennymi, by ograniczyć dostęp promieni słonecznych w lecie lub też wpuszczać je zimą. Kolejną funkcją jest sterowanie prądem i oświetleniem, dzięki czemu w momencie, gdy światło nie powinno być zapalone, jest przez system wyłączane.
System taki może też być dodatkowym zabezpieczeniem przed złodziejami. W czasie wyjazdu możemy co jakiś czas włączać światło czy nawet muzykę, by upozorować obecność mieszkańców.
Ile to kosztuje?
Smart house to rozwiązania relatywnie nowe i korzystające z nowoczesnych technologii, co wiąże się niestety z wysokim kosztem. W dużym uproszczeniu koszt takiej instalacji należy szacować na około 5 proc. wartości mieszkania, co przekłada się na kilkadziesiąt tysięcy złotych przy standardowych nieruchomościach. Przy większej powierzchni będzie to wyższy koszt, acz należy brać pod uwagę, że kupując lokal w luksusowym budynku mamy szansę, że deweloper zamontował np. instalację pod takie rozwiązania.
Umiejętne wykorzystanie smart house pozwoli obniżyć rachunki za prąd i ogrzewanie, część wydatków się więc zwróci.