Inteligentny dom – czym jest i jakie rozwiązania oferuje

Inteligentny dom (ang. smart house) to rozwiązania pozwalające na pełną kontrolę nieruchomości za pomocą tabletu czy smartfona. Dają możliwość zdalnej kontroli nad ogrzewaniem, elektryką czy sprzętami elektronicznymi.

Smart house, po polsku inteligentny dom, to coraz częściej stosowane udogodnienia w domach mieszkalnych, które na celu mają podniesienie komfortu użytkowania nieruchomości. Użytkownik dostaje dostęp do zdalnej kontroli nad praktycznie każdym sprzętem znajdującym się w mieszkaniu. Głównymi urządzeniami kontrolnymi są smartfony lub tablety. Po instalacji osprzętu i odpowiednich aplikacji można sterować pralką, oświetleniem, temperaturą panującą w domu czy nawet otwierać bądź zamykać zdalnie okna.

Jak działa inteligentny dom?

Nieruchomość wyposażona w elektroniczny system smart house cechuję się dużą liczbą czujników rozmieszczonych po całym domu. Mają one za zadanie umożliwić sterowanie funkcjonalnością nieruchomości w sposób zdalny. Dzięki rozwojowi technologii i sieci bezprzewodowych całe rozwiązanie możliwe jest do zastosowania bez konieczności prowadzeniu dodatkowych kabli, które wpływałyby na estetykę wykończenia domu. Wszystko oparte jest na łączności bezprzewodowej Wi-Fi lub sieci komórkowej, zwykle w technologii LTE, która gwarantuje wysoką przepustowość oraz płynność działania.

Jaką kontrolę daje smart house?

Dzięki systemowi smart house, który czuwa nad kontrolą funkcji w domu, można uzyskać pełną zdalną kontrolę nad wszystkim. System dba o regulacjeę temperatury, by w domu nie było ani za ciepło, ani za zimno. Steruje roletami okiennymi, by ograniczyć dostęp promieni słonecznych w lecie lub też wpuszczać je zimą. Kolejną funkcją jest sterowanie prądem i oświetleniem, dzięki czemu w momencie, gdy światło nie powinno być zapalone,  jest  przez system wyłączane.

System taki może też być dodatkowym zabezpieczeniem przed złodziejami. W czasie wyjazdu możemy co jakiś czas włączać światło czy nawet muzykę, by upozorować obecność mieszkańców.

Ile to kosztuje?

Smart house to rozwiązania relatywnie nowe i korzystające z nowoczesnych technologii, co wiąże się niestety z wysokim kosztem. W dużym uproszczeniu koszt takiej instalacji należy szacować na około 5 proc. wartości mieszkania, co przekłada się na kilkadziesiąt tysięcy złotych przy standardowych nieruchomościach. Przy większej powierzchni będzie to wyższy koszt, acz należy brać pod uwagę, że kupując lokal w luksusowym budynku mamy szansę, że deweloper zamontował np. instalację pod takie rozwiązania.

Umiejętne wykorzystanie smart house pozwoli obniżyć rachunki za prąd i ogrzewanie, część wydatków się więc zwróci.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać