Parter czy poddasze? Plusy i minusy każdej lokalizacji

Każda lokalizacja w bloku ma swoje plusy i minusy. Na parterze może być chłodniej, na piętrze może być zbyt wysoko, a na poddaszu temperatura będzie latem za wysoka. Wybór lokalizacji zależy od oczekiwań i predyspozycji nabywcy.

Położenie mieszkania w budynku to bardzo istotny aspekt podczas szukania nieruchomości. Home Broker prezentuje wady i zalety dwóch rozwiązań, które są najmniej standardowe: parteru i poddasza.

•  Wady mieszkania na poddaszu

Główną wadą mieszkania na poddaszu jest różnica temperatur. Takie mieszkanie cechuje się tym, że w lecie może być bardzo gorąco, a w zimie dość chłodno. Przy wyborze takiej lokalizacji należy zwrócić szczególną uwagę na izolację ścian i jakość okien. To one wpływają na temperaturę panującą w środku. Warto też zwrócić uwagę na dostępność klimatyzacji, która pozwoli zapanować nad temperaturą w lokalu.

Mieszkania na poddaszu często są w budynkach bez windy. Decydując się na takie rozwiązanie, należy wziąć pod uwagę to, iż za każdym razem będzie trzeba pokonać liczne schody, kilka razy dziennie.
Ważny może być też aspekt związany z dostępnością mebli do takiego lokalu. Tego rodzaju nieruchomość obfituje w skosy, a one sprawiają, że ustawność pomieszczeń jest ograniczona. Jest więc ryzyko, że trzeba będzie inwestować w meble na wymiar.

• Zalety mieszkania na poddaszu

Najważniejszym argumentem przemawiającym za zakupem mieszkania na poddaszu jest możliwość samodzielnego zaprojektowania wyjątkowego wnętrza. Dla ludzi z designerskim podejściem to bardzo duża przestrzeń do dowolnej aranżacji. Można stworzyć niepowtarzalne wnętrze z unikalnym klimatem. Kolejnym argumentem za mieszkaniem na poddaszu może być widok z okna. Lokal znajduje się na tyle wysoko, że można podziwiać panoramę miasta czy piękny widok wiejskiego pejzażu. Dodatkowo, obecność skośnych okien sprawia, że mamy dużą szansę na jasne i dobrze doświetlone mieszkanie.

• Wady mieszkania na parterze

Temperatura jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na komfort życia w danej nieruchomości. Także w przypadku mieszkania na parterze trzeba na to zwrócić uwagę. Tym razem chłód płynie od podłogi, bo pod nią jest zimna piwnica. Oczywiście wszystko zależy od izolacji, w nowszych budynkach problem może nie istnieć.

Ryzykiem mieszkania na parterze jest kwestia potencjalnego włamania, gdyż mieszkanie znajduje się dość nisko, więc dostęp do niego jest ułatwiony. Wszystko jednak zależy od okolicy i sąsiedztwa.

Uwagę zwrócić warto też na widok z okna. Z parteru trudno oczekiwać imponującej panoramy miasta, może być tak, że ujrzymy tylko skrawek błękitnego nieba.

• Zalety mieszkania na parterze

Ważną kwestią przy wyborze mieszkania jest to, że im niżej (parter), tym jest taniej. Dodatkowo taka lokalizacja ułatwia transport mebli czy materiałów budowlanych i nie trzeba przejmować się istnieniem windy. Dla rodziny z małymi dziećmi może to być bardzo ważne.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać